Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzhledem k závažným rodinným problémům redukuji chov, doma zůstane jen omezená skupinka červených a us teddy ve zlaté aguti-bílé + domov důchodců.

15.12.2012  

 Opustil nás Honza.

Nejaktuálnější dění u nás doma - máme štěňata borderteriérů.

Dvě fenky jsou ještě volné a touží po vlastním gauči.

Tudíž vzhledem k zájmům viz výše redukuji i skupinu teddíků v barvě zlatá - aguti-bílá. Jen vážným zájemcům o chov.

8.6.2013

Ze zimního bytu se vrátila Daphne, těsně před oslavou svých pátých narozenin.  Tímto děkuji Tomáši Otavovi, že jí dožití se tohoto pěkného věku umožnil.  Za pomoc byl po zásluze odměněn :-)

15.4. se nám narodila štěňata, luxusní počet 5ti feneček a 1 psa k nahlédnutí na www.wendula.websnadno.cz

20.4. konečně ukázala poklady Dudla. Rafíkovi porodila hladký páreček a crestedíka.

22.4. porodila Topinka a Nena. Celkem máme 2 stříbrné aguti samičky, 1 zlatou aguti, 1 stříbrnou aguti magpie, 2 červeno-bílé kluky a 1 zlatá aguti bílého kluka. Táta je malý Golem.

27.4. se opičila Bezinka - 4 kousky, holčička jen jedna a ještě vyšperkovaná zdvojenou rozetou na boku. Tatínek je Dumla.To udělala schválně, nejen, že je nesnášenlivá, trhačka uší, ale ještě mi odmítá nechat za sebe náhradu.

 

10.3.2013

Aktualizace stránek - ze stránek byla odstraněna již nežijící zvířata a ta, která jsou již v jiných chovatelských stanicích.  Možná časem doplním ta stávající :-)

Tak jako Ulrika umřela před Honzou, Matylda do konce roku 2012 po něm. Tím se skupina červených samic v reprodukční věku snížila  - prostě na 3 samicích se moc chovat nedá.

Tudíž jsem zneužila společného transportu z Dánska  a  Anette Pedersen mi do Čech přibalila Mirindy prapravnučku Niffreś Alabamu. Moje přání o "druhé Daphne" bylo vyslyšeno.

10. ledna se Persii po Stránskou skálou a šimlovi Dumlovi narodila jedináčková standartní šimla "Persie junior". 

7.ledna  porodila Chelby od Medunky (k mému vzteku - chtěla jsem si nechat samce) 4 samičky. Táta byl Fred A. Brusinka, který splnil svůj úkol dřív, než byl prodán.

1.12. 2012

Ulrika podlehla toxémii, tedy bylo jí umožněno netrpět až do konce.  Poslední žijíci sameček Matyldy sice jí o 106, ale neroste.

18.11.212

16 .-18. 11. se tým ve složení Dudla, Rafan a Bezinka vystavovali v Lysé nad Labem, neboť limit na prodejní klece byl minimálně 3 zvířata ve standardu A. Děvčata si to viditelně užívala, cpala s o 106, Bezinka si domů odvezla splněné podmínky na Šampiona, Rafíkovi na Granda zbývá jedna kartička, Dudle dvě.  El Níňo se odstěhoval, doufám, že bude smysluplně využit v chovu a  teddí "darmožrouti" se budou mazlit  až do úplného vymazlení.

Dudla za odměnu už jela domů společně s Rafíkem a Bezina se přestěhovala k Dumlíkovi a Persii (snad je nebude šikanovat...).

10.11. porodila Ulrika dva hladké SG klučíky a crestedího SG "ševce prťavce" CH3. Větší hlaďáci jsou miminka s malou porodní hmotností a švec prťavec je jěště o hlavu menší (kratší). No ale z misky se mu vylézt nechce, zatím se drží a my mu držíme palce. No a Ulrice taky , protože Rafan se rozhodl, že sám bydlet nebude a druhý den ráno jsem našla celou rodinu pohromadě.

O den později se mi nelíbil stav Matyldy. Za prvné na ní byl poprvé od Maurova odjezdu před cca 6ti týdny vidět pupík, zadruhé měla naježené tváře a na jídlo se "tupě" tvářila. Kaši ze stříkačky si dopřávala, vylepšenou mixovaným babánem, to jo, ale jíst sama odmítala. A najít zelenou trávu už taky není žádná legrace. Takže jsem letěla po loňských zkušenostech pro calcium, 1 x denně do svalu, 1x do tlamičky. Problém skončil ve středu večer narozením hladkého červeného SG párečku a NS SG šimlího kluka. Od tohohle okamžiku se cpe za 4.

13.11. tedy Matylda a Mauro I 3.

3.11.2012

Děkuji CHS Z Hasičárny za zimní byt pro Daphne a Maura.  Bohužel Fernando se už takového blahobytu nedožil. Touha po jeho posledním vrhu byla moc velká a zůstal u nás moc dlouho - ochlazení v kombinaci s jeho věkem udělali své. A kvůli Honzově stavu jsem si ho netroufla nastěhovat k nám od bytu.  I přes péči která mu byla poskytnuta si už obýváku neužil.

Jinak Poco locoś Dori si nakonec z Jablonce přivezla malé Papaverky - H3, drobounká paterčata, sameček zlatá aguti byl udušený, jeho stejná sestřička 56 g, ale statečná a vydrřela. No a zbytek, to jsou dvě holčiny černá s trošičkou krémové a krémová aguti s krémovou, a klučík oranž aguti-oranž s bílou a zálomkem. Miminka vydržela a drží dodnes. Dorina vydržela i skok z 3.patra morčatárny, zatím si to pamatuje a nežebrá.

Holčina zlatá aguti zůstává doma.

16.9.2012

Během minulého a tohoto víkendu se většina morčat rozešla do nových domovů.  Za pomoc při přepravě děkuji Marcele, Kroftovým a Gábině Marouškové.  Doufám, že morčata budou dělat radost a budou šířit svojí červenou  a mambí typ dál do světa.  Velice si vážím nabídek na doživotní bydlení v obýváku pro naše důchodce, to je nabídka, která se nedá odmítnout.

Pozůstavší zbytek byl 15.9. na výstavě mazlíků ve Slané a to ze dvou důvodů - zaregistrovat jarní omladinu - to se povedlo, a prodat darmožrouty a králíčky - to se povedlo jen částečně, králíčků bylo málo, darmožrouty tradičně nikdo nechtěl. Doplnila jsem zásobu hoblin a bez úhony dojela domů.

Zredukovaná skupina červených : Bezinka a Persie Pod Stránskou skálou, Ulrika, Dudla a Matylda Brusinka, Debie Elegans, Mauro a Rafan Brusinka. Na prodej je jště El Níňo Brusinka - syn původní Dodo, Evropské šampionky a Rufuse aus Heiligensee.

Zredukovaná skupina us teddy: Qvíčala + její syn Fidel, Chelby od Medunky, Chesi a její dcera Běloba, malá od Chechule, Topinka a Poco locoś Dori.

Mazlíci : Nena a Rebeka.

Chesina si zopakovala vrh s Connym a Běloba má dva macaté bratříčky nar. 22.9. G3.

 

1.9.2012

Qvíčala má s Qwikem F3, solid zlatého aguti sameřka s bílou, solid zlato-bílou samičku, zlatého aguti-samečka a bílo-červenou samičku.

26.8.2012

Opět velmi opožděně :

13.7. Y 2 Eliška Brusinka a Nifferś Fernando, crestedí páreček

14.7. W 2 Chessi Brusinka a 4 ever Coin Offer, čtyřčata - naživu zůstala pouze "Běloba", samička téměř celá bílá se zlatým aguti flekem na zadku

30.7. Z 2 repete Sirka Brusinka a Qwik A Cardinal, 2 kluci a 1 samička, zálomky tentokrát všichni

2.8. A 3 Xíša Brusinka a Issak Gwynny Allsorts, tři samičky zlatá aguti-bílá a zlatá aguti-červená-bílá

2.8. B 3 Chechule Cavia Carnea a Bubík Epona Pigs, čtyři holčičky- černo-bílá, 2 x zlatá aguti-bílá a zlatá aguti-červená-bílá

4.8. C 3 Perla A Cardinal a Gigi Brusinka, samička jedna - černo-červeno-bílá,  a tři kluci - trikolorní černo.červeno-bílý, krém-sépie-bílý (zemřel 3.den) a bílý s krémovou

12.8. D3 Dodo II. Brusinka a Mauro Brusinka, šimlí a červený páreček, bohužel Dodo nás do druhého dne opustila. Stejně jako její babičku Dodo, jsem jí uspala doma.

17.8. E3 Debie Elegans a Mauro Brusinka, crestedíci prťavci, dva šlimlíci (kluk a holka) a červeňanda.

Tak to byly nové vrhy.

V červenci během dovolené umřela Madlenka Epona Pigs na toxémii a Mamba porodila svůj druhý vrh. Tentokrát byla miminka dle slov manžela i vybalená, ale výsledek byl stejný jako na podzim, nežilo ani jedno.

A manžela se týká další část aktualizace. Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu (kdo ho viděl na Speciálce udělal si obrázek sám) již není schopen "sponzorovat" moje koníčky. Budeme rádi, když zvládneme sponzorovat sami sebe..., takže došlo k první vlně redukce morčat. Mladé jarní samičky, které jsem si nechávala dorůst se rozešly do jiných CHS, stejně tak jako některá chovná zvířata. Jen ty darmožrouty nikdo nechce...

A Speciálka ? Výsledky mně osobně velmi pobavily, všichni si zvykli na kartičkové žně od našich posuzovatelů a teď byli asi víc v šoku než loni. Tradičně jsme si získali cenu za nejlepší červené - Uršula a 2. nej. saténa adult - Ulrika.

A  přemnožili se nám králíci.

 

17.6.2012

2.6. porodila Topinka čtyři samečky a jednu samičku, tu jsem našla zřejmě udušenou. Dva jsou šimlíci NS, jeden zlazá aguti, druhý šedá aguti, oba v kombinaci s bílou, drobňoučký sameček je ve zlaté aguti a pěti býlími chlupy za krkem a pak sameček zřejmě slate blue, velmi pěkný. Bohužel zlatý drobeček nerostl a po 10ti dnech umřel.

A teď ty smutné novinky : opustil nás Zaro Pod Stránskou skálou.  Tepla a následné ochlazení v kombinaci s věkem 4,5 roku udělaly své. Bohužel týden po něm umřela Lotka, v úterý jsem jí našla smutnou a zcela jasně jí přítomnost Níňa vadila. V čisté, boxu do středy večer nebyl žádný bobek, jíst se pokoušela, ale jen malinko a v bříšku měla tuhou kouli, na dotek bolestivou. Pod cibulí už je celá rodina - Róza, Falda + miminka, Cizco a Lotka.

25.5.2012

Matkou května č.1 se stala 13.5. Bezinka Pod Stránskou skálou, která si dala repete s El Níněm a tentohkrát má hlaďáčky - 2 samičky a 1 kluka.

19.5. porodila Daphne 2 udušené crestedy, porod nebyl morčo-rychlý, s pauzou 3 hodiny mezi jednotlivými mláďaty i s návštěvou veterináře.  Pak porod  ustal a z Daphne se stala časovaná bomba. V něděli opět veterinář a veselá žeroucí Daphne na stole, to samé v pondělí. Do císaře jsem jít nechtěli, dostávala jen výživu do "baťůžku" a calcium. Ve středu ráno byla v boxu opět "usměvavá" Daphne a dvě udušená vybalená mláďata.  A co dělá teď? Žere.

22.5. porodila Rubi putovní amíčky ppo Dickovi Cavia Bohemia.  V  Kvítku se jí do amíků nechtělo, tak si je dovezla do Prahy. Dvě us crestedky, jeden hlaďáček a jeden crestedík. Holky zas pojedou do Žamberka, odkud před 14ti dny přijeli :-) Jedna má cca 25%, druhá plnou korunu, ale dva bílé prstíky. Oprava - s plnou korunou je taky kluk.

24.5. Sirka s Qwíkem zplodili tříbarevná trojčata, dva kluky a samičku, kluk a holka v zlatá aguti-červená-bílá jsou vylepšeni každý dvěma zálomky.

25.5. to vybalila Qvíčala (otec Qwik). Ráno jsem jí našla na bobku "na špičkách". Sameček zlatá aguti-bílá byl udušený, samička  usychala a Sirka jí pomáhala čistit. Než jsem odešla do práce už bylo na světě třetí, na mokro černo-bílé. Celé dopoledne jsem se v práci opájela představou, jak se mi skupinka zlaťoušů hezky rozrostla a ....  doma studená sprcha. Qvíčala na nich seděla, obě samičky byly mrtvé.  Ta druhá byla solid aguti zlatá s bílou. Obě hraniční poměr barev a bez zálomků.  Qvíča si usmyslela, že Sirčata jsou její a jak si je hrnula pod sebe, tak svoje udusila.  Takže si to s qwikem zopákne a pak izolace.

 

 

12.-15.4.2012

  12.4. 13.4. 14.4. 15.4.
Posuzovatel E.Dýnková L.Fuksová P.Švarcová P.Tejml
Mamba

97,5

Nejlepší hladké

Nejlepší krátkosrsté

Nejlepší morče mladého vystavovatele "A" 

97,5

3. nejlepší hladké

2. nejlepší krátkosrsté

Nejlepší morče mladého vystavovatele "A"

96

98,5

Nejlepší hladké

Nejlepší morče mladého vystavovatele "A"

Dodo II.

96,5

3. krátkosrsté junior

3. nejlepší anglický crested

 

96

96

3. nejlepší anglický crested

96
Rafan 95,5 95,5 94 97
Golem 95 96,5 94 2. nejlepší us teddy

Na výstavách konaných při veletrhu ForPets Mamba společně s malou Dodo bohatě zásobily králíčky  Asanem a spoustou pamlsků.

Stejně tak potěšil starouš Golem A Cardinal, který odjel plnit misi do Cavia Carnea. 

Typ, který  červeným crestedům dala před lety Melody s Bredíkem se pořád drží. Gabriela Albis, Palomína Kvítko a malá Dodo jsou jako přes kopírák.

15.4. 2012 jsme získali 15.tého "Brusinkového" šampiona na Zlatou chovatelskou stanici.

6.4.2012

Po měsíci opět něco nového - Zubejda Brusinka porodila teddí tříbarevnou samičku a dva kluky. Holka je standartní, ppoměr barev na výstavy nemá.  Zato kluci, to je pomsta, jeden celý bílý, druhý bílý s černým flekem. Magpie jak vyšití. Otec je Gigi.

A pak něco pro rejpaly  - konečně  porodila Dudla. Jako otec byl určen Rafan, v pořadí její třetí partner. U samců byla od srpna, rok jí byl v listopadu, věk matky si spočítejte sami. Hladký sameček byl udušený, ale moc roztomilá crestedka se má k světu.

Z psího výletu na Moravu jsem si domů přivezla Persii Pod Stránskou skálou, z posledního vrhu po otci naší první saténové Manuely.

Opustil nás Snoopś Champ a to ve věku nedožitých pěti let, které by oslavil 18.5.

11.3.2012

2.3. porodila Bezinka Pod Stránskou skálou dva crestedy a hladkou samičku po El Níňovi Brusinka.  A protože večer porodem se netvářila "otveřená", tak si asi dáme za dva měsíce opáčko. Bohužel Bezinka je saň (normálně jsem jí nazvala jinak, ale to bych urazila dobytek ..) - malé roztrhla ucho a tím jí připravila o výstavní budoucnost.

4.3.  Rafan Brusinka dostal 4. kartičku za 95,5 bodu, malá Dodo II. první kartičku za 96 bodů. Crestedy na 1. krátkosrsté výstavě posuzovala Eva Dýnková.

5.3. porodila saténová Ulrika Brusinka saténové kluky - hladkého a cresteda a hladkou holčičku.

Přidány nové plánované odchovy.

21.2.2012

Včera se narodili Uršule pohrobci po Burákovi. Dva kluci šimlatí, jeden jasně NS s lysinkou, druhý má lehce bílé chloupky na prstíkách dvou nožek, jeden červený kluk a červená holčina. Ukázkový porod, šikovná mamina macatá mimča - snad se teta Mamba přiučí, co s těmi prťaty při porodu dělat.

13.2.2012

Černé pondělí.  Cizco ze soboty na neděli nadšeně pískal, když slyšel zvonit budík a těšil se na kaši, utekl z boxíku k misce s petrželí, celou neděli dopoledne se cpal zeleninou a vločkama, odpoledne se všechno otočilo, přemohla ho únava a odešel v pondělí odpoledne.

4.2.2012

Nový rok začal tak, jako starý skončil. První letos nás opustila tedice Čmelda a po ní hladký šiml Burák, který měl na letošek konečně naplánováno hodně samic....

Do ložnice se nám nastěhoval Cizco - kombinace věku, nižších teplot  a šikany ze strany Champa a Matyldy udělaly své.

Prosincové a letošní poslední vrhy:

H2 * 12.12. Madlenka Epona Pigs a 4 ever Coin Offer - 4 holčičky zlatá aguti s bílou, červenou, šimlovatá a jako bonus šedá agutis krémem a bílou a pigmentem :-)

I2 * 16.12. Pepsi Brusinka a Golem A Cardinal - 1 holčička a 2 kluci, páreček černo-červeno-bílý a kluk červeno-bílý

J2 * 22.12. Mamba a Rafan Brusinka. Na tenhle vrh jsem se těšila, ale asi byla Mamuš moc překvapená z toho, co se jí událo, šlo to moc rychle a nebo se věnovala jen prvnímu udušenému. Ráno jsem našla 5 černých miminek 80-90g na hromadě před domkem, vybalené bylo jen jedno, ale stejně mrtvé. Aspoň, že Mambule nám zůstala.

K2 * 23.12. Miňonka Brusinka a Qwik A Cardinal. Qwikouš si u nás po letech dopřál další mimča. Dvě samičky a kluka, všichni černo-červeno-bílí.

L2 * Chechule Cavia Carnea a Golem A Cardinal. Kluk a holka černo-červeno-bílí a holka oranž-čoko-bílá se zálomkem, ale jinak luxusní a podezřele lesklá.

Rok 2011 zakončila Nifferś Zigma 27.12., kdy je odebrala tam, kde už jí nic nebude trápit.

21.11.2011

Opožděně (ale přece) :

24.10. se Lotce a Rarachovi narodil vrh B2, crestedíci, saténový a Sg páreček. Bohužel saténový sameček se ani po týdnu nehnul z porodní váhy a i přes dokrmování uhynul.

27.10. udělala Bukvice (s Rarachem) z Lotky babičku vrhem C2 a má saténového hladkého kluka, hladkého, crestedku a šimlu.

1.11. Eliška se stala matkou vrhu D2, dvě samičky a kluk. Malá Dodo II (jak jinak), zůstává doma. Hádejte komu je asi podobná?

4.11. Chipsy Cavia Carnea porodila 2 teddí kulky a jednu holčičku po Googlovy Egeria. E2

15.11. se konečně Dorince povedl vrh teddíků celý ve zlaté aguti. F2, dva kluci a holčička. děkujeme Ursíkovi.

18.11. Cheska trumfla Dorku v počtu holčiček a má hned dvě a jen jednoho kluka, opět všechno ve zlaté aguti. G2, autor opět Ursík.

Výstava Lysá na Labem 18.-20.11

Na výstavu jeli jen "Polky" Bezinka s Ulrikou a Rafan. V pátek posuzovala Denisa Vítková v sobotu Petr Tejml.

Bezinka : pá 96,5, so 97

Ulrika: pá 96, so 96,5

Rafan: pá 96, so 96 (já mu to hnusné hryznutí asi odpustím)

A tím to pěkné končí, Ice Tea má toxémii, v noci porodila jedináčka, nevybalila ho a prognóza?............. V 9 ráno 34 stupňů, umřela v poledne.

23.10.2011

Z Polska dorazila zpátky domů saténová Ulrika Br. (Rosie x Iron Man Br.) a s ní Bezinka Pod Stránskou skálou. Díky Daně za delší pobyt a dalším zůčastněným za dopravu.

22.10.2011

Na Wiktorku se podruhé v životě usmálo štěstí a odstěhovala se dělat kámošku svému bráškovi Winterfreshovi.

Z CHS Greys se k nám přestěstěhovat otec našeho vrhu P - Qwik A Cardinal. Qwik je sympaťák a pro ty já mám prostě slabost.  A aby se mu u nás líbilo, na uvítanou dostal za spolubydlící Miňonku.

Králíček jedináček začíná být obézní.

8.10.2011

5.10. porodila Perla A Cardinal holčičku zlatá aguti-červená-bílá a kluka červeného s bílou. Jeho červená je "dánská", takže bleďoučká. Ať žije armáda mazlíků.

4.10. králice Růžena konečně porodila. Miminka byla 3 - 41g živé, 39 g mrtvé a 18g živé. "Cvalík" nádherně přibývá, "trpaslíček" byl uspán.

2.10. Výstava ve Velvarech

Po delší pauze jsem vyrazila do Velvar a to hlavně za účelem registrace omladiny (holky se zvládly tak počůrat, že jsem se štítila na ně šáhnout) a předání Rubi, která si dopřeje vrh američanů v CHS Kvítko.

Rafan Brusinka, Debie Elegans, Rubi aus Heligensee , Mamba - hladké, černá, baby dostali všichni kartičku.

 Naprosto s přehledem bodovala s 97 body Nastěnka Brusinka z CHS Cavalletto a stala se nejlepším anglickým crestedem. Wobejda Brusinka byla v druhém nejlepším páru.

21.9.2011

Včera Daphne konečně porodila "Z1". Jak jinak než macíka a chlapečka, vylepšeného zálomkem. Nádherná hlava, uši jako slůně, víreček přes celou hlavu, 140g. Velký stejně jako Matyldiní třítýdení hošíci. Bohužel velikost se mu stala osudnou, zřejmě byl přidušený z porodu, ráno už byl hadrový, večer mrtvý. Daphne jsem okamžitě přestěhovala k Matyldě a kluci si už s přebytkem mléka hravě poradili.

 

17.9.2011

Konec Amazingů v Čechách - Věruš, poslední z morčat, která jsem dovezla z CHS Amazing Marsvin, jsem nechala uspat dnes ráno.

7.9.2011

Matylda mi názorně předvedla jak vypadá nedostatek vápníku, takové  křeče jsem ještě u morčete nezažila (pan doktor jí napíchal vitamíny, protože tento problém u morčat přece není). Ještě, že jsem měla doma poslední calciovku. Z hadrové panenky, která se z ní po záchvatu stala, máme zase veselou žeroucí maminu malé armády.

Wiktroka už začíná vypadat zase k světu, flegmona na zadní noze, kvůli které se přestala pohybovat pomalu ustupuje. Meresjev byl proti ní zdatný atlet. Ještě, že chuť k jídlu jí neopustila a přesto, že nechodila, byla hrozně začůraná a musela se ob den koupat (aby nebyla úplné prasátko), na trávníku se nenápadně přesouvala z vypasených míst za další trávou. Snad už jí smůla opustí a bude zas fit, po těch posledních 6ti týdnech si to zaslouží - a naše peněženka taky .

A aktualizace musí počkat z technických důvodů - Rafan, synáček Ruby a Fernanda mi v bojovném rozpoložení luxusně prokousl ukazováček na pravé ruce hned druhý den dovolené..... Na chirurgii se ani nesmáli, zato já se tam při sundavání obvazu a mačkání hnisu svíjela ob den.

27.8.2011

Tradičně se zpožděním - ale pro rejpavé - mám dovolenou a jen co děcka budou v kolektivním zařízení a nebudou blokovat počítač...... (a bude se mi chtít)

V1 - 24.7. mrňavoučká 4 ever Mara porodila sama Gigimu hošíka Valibuka 148g. Černého s bílou a několika kapkami červené, srst suprová, hlava kulatá, uši sloní.

W1 - začal 24.7. a skončil 25.7. Wiktorčinou kastrací. Další Gigiho obřík 142g se udusil během porodu. Wiktorka se ale překonala, na Vetcentru zůstala po zákroku až do rána,protože jsme se sobecky chtěli dospat a k mému překvapení jsem nešla jen zaplatit a vyzvednout si tělo, ale živou a poměrně veselou Wikuš.

X1 - 12.8. se překonala Iška a první vrh po 4 ever Urban Hero se skládá z jedné červeno-bílé samičky a 3 červených chlapečků. Dva jsou celí červení, jeden má kapičku na nose.Další celočervený hošík byl udušený.

Y1 - 27.8. Fernando se rozhodl, že letos  vymře po přeslici. Matylda ve svém 250ti gramovém bříšku, kterého jsem se po předchozích vrzích úplně děsila + do toho ta hrozná vedra, ukrývala 4 hladké chlapečky, 2 saténové a 2 SG.  Po druhém čudlíku a pyšném výrazu Matyš mi bylo jasné, že Y  se už nedočkám.

A nyní výsledky z 12. Speciální výstavy  :

angličtí crestedi :

Debie Elegans  95 b

Nastěnka Brusinka 96,5

3.nejlepší anglický crested baby a Nejlepší červený anglický crested

Rarach Brusinka 94 b

Rubi aus Heiligensee 94,5

Eliška Brusinka 94,5

hladcí:

Dudla Brusinka 97

 Nejlepší hladké červené a 2. nejlepší hladké junior

Uršula Brusinka 95 b

Lotka Brusinka 94b

Nejlepší hladké saténové adult

Bukvice Brusinka 92 b

us teddy:

Gigi Brusinka 97

Nejlepší us teddy junior

Posuzovatel Bertus van Dijk byl přísný a na bodících je hlavně vidět strhávaný bod za kondici.  Někdo oslnil, někdo ne, ale všechny holky už pracují na další generaci na příští speciálku. Nasťa se přestěhovala do CHS Cavalletto, malý Piškotek do dalekého Ruska. Seno PanMalina

zabavilo Rudlíka. Uršula  a Debie splnili podmínky pro šampiona ČR.

Další podzimní výstavy pro zdravotní potíže řidiče, sponzora a hlavy rodiny vypouštím.

 

19.7.2011

Už jsem zase ve skluzu.......

Q1 - nar. 4.6.  mamina je 4 ever Estrella, táta  Oskar z Aldringenu, solid aguti zlatý s bílou. Samička 133g, zlatá aguti s bílou, sameček 132g,"neidentifikovatelná" aguti s bílou.

R1 - 10.6.  Rubi aus Heligensee porodila svůj první vrh po 13.tém měsíci věku a Fernandovi porodila bez problémů crestedíka 147g a hladkého klučíka 122g.

S1 - nar. 13.7.  Zubejda mně nenechala spát na vavřínech z bezproblémových porodů. Našla jsem jí s holčičkou stříbrnou aguti s bílou, která byla vzorně skoro suchá a se dvěma udušenými (jedno ani nebylo vybalené), no budiž, to se stává. Pak ale tlačila dál, ovšem bez výsledku. Po půl hodině už si lehala na bok ... miminko č4. jsem vytáhla za jednu zadní nohu (kterou jsem nahmátla až na třetí pokus), bylo zadkem napřed, udušené a zřejmě nějak zaklíněné. Hned po něm Zubejda vytlačila č. 5. Všechna 4 mrtvá mimina dohromady vážila 314g a jak jinak byla v mnou vytoužené kombinaci zlatá aguti- bílá. Vysílená byla tak, že jsem čekala, že nedožije rána. Opak je pravdou a malá Sirka po ní není skoro vidět. Otec je Guldmannś F - Fík.

T1 - nar. 15.7. Čmelda ukázala trumfy a to hned 2 samičky ve zlaté aguti ( 89 a 90g), 1 černou s bílou lysinou 95 ga pak pidi samečka 61g brindlatého po sobě. Drobečka jsem ihned po uschnutí nastěhovala s Zubejdě, protože u ní byl jeden cecík volný a on to okamžitě pochopil. Poslední vrh po Fíkovi v Čechách.

U1 - 19.7.  Zigma klamala vytahaným pupkem a předchozími špekatými miminy. Cizcovi nadělila 2 hladké holčičky (jedna udušená), 1 hladkého samečka a 2 crestedíky s váhami 55,56,59,62 a 77g.  A protože jsem jako chovatel a počtář dost selhala, tak si opakování vrhu U1 dáme tak za 8-9 týdnů......

4.6.2011

Dnes jsme vytáhli teddíky na výstavu do Toulcova dvora na 1. Pražskou výstavu us teddy.

Bubík v kategorii C - us teddy bez výstavího poměru barev získal 95 bodů - roztržené ucho je roztržené ucho a německá srst je německá srst.....

Pepsi se s 95,5 body stala 3. nejlepší dospělou samicí a Gigi s 95 body 3. nejlepším baby samcem. Posuzovala Eva Dýnková.

23.5.2011

Aktualizace po delší době, moc se omlouvám - 1) nestíhám, 2) stále řeším kapacitu vkládaných fotografií.

Veselejší novinky  :

17.4. se Debie Elegans  a Zarovi narodila crestedí  čtyčátka, jedna crestedka byla udušená již během porodu a sameček byl silně přidušený a do rána nevydržel.   Zbylé "N"  holčiny se mají čile k světu . jak by ne, když neustále dudají - obě váží úplně stejně.

28.4. se Madlence Epona Pigs a Connymu ( 4 ever Coin Offer) narodila také čtyřčátka, tři teddí kluci a jedna holčina "O". Stav chlapečeka standartního zbarvení zlatá aguti - bílý bohužel nebyl slučitelný se životem. Ostatní jsou typičtí Dáníci šimlatí.

17.5. se pomamila Uršula vrhem "P", mladá kost se starým pánem udělala divy.  Uršula přibrala přes 500g a ke konci vypadala opravdu obludně. Miminka byla paterčátka s vahami 115 - 89 g, největší a nejmenší jsem našla bez známek života. Vystihla hodinu, kdy jsem šla vyzvednout Zdeničku na kroužek.

Výstava Olomouc 21.5.

Naši zástupci si až na Gigiho vedli kartičkově, Dudla 96 bodů, Eliška 95 bodů, Lotka 96 bodů, Matylda 95,5 bodu, Bukvice 95,5 bodu, Pepsi 96 bodů a rypáček Gigi 93,5.

Pepsi se stala 2. adult us teddy, Matylda splnila podmínky na Grandšampiona, Eliška na Šampiona.

Naše řady opustil Fík (Guldamnnś F), který se kvůli nevyužití přestěhoval na Slovensko,

Burčáka do Polska, Oskar z Aldringenu zpátka do Aldringenu, Lumpík vyrazil vyrábět magpie do Carnei, stejně tak jako Oliva, místo které se k nám nastěhovala malá Chechule.

A další naši známí - Doris se stala Grandšampionem, Elrond dostal svou první kartičku za 96 bodů a Izák byl 3. us teddy.

V závěrečné vlně streptokokové infekce jsem přišla  16.4.o Olivku, poslední dceru Sisiny a 23.4. Dori potratila paterčátka. 

Týnčiné dcera Miňonka a Minie se mají k světu, Minie zůstává výrazně menší, Miňonka je větší, ta si svoje místo u macešských cecíků vybojovala, i když byla o týden menší. Zvládla i rozsáhlý zánět pysku, kdy jí byla udělána plastika - ani jsem nedoufala, že jí s tím budou vetreináři ochotní ve 2 týdnech věku něco dělat. Chlapeček to štěstí neměl, při dokrmování ze stříkačky do něj holky strčily a on vdechl ve věku 10ti dní ...

3.5.2011

Výsledky z  výstav  v Chebu, České Lípě a Hradci Králové

 


 

16.4. Cheb

23.4. Česká Lípa

1.5. Hradec Králové

posuzovatel

Eva Dýnková


 

Eva Dýnková


 

Helmut Sakac


 

Lotka

97

Nejlepší hladké satén

96,5

3. hladké adult

96,5


 

Matylda

95


 

96


 

96


 

Dudla

95,5


 

95,5


 

97

3. hladké junior, 3. krátkosrsté junior

Bukvice

95


 

95,5

2.hladké junior

95


 

Eliška

96


 

95,5


 

95

1. anglický crested junior

Rarach

************

************

************

************

95,5


 

posuzovatel

Petra Mydlářová


 


 


 


 


 

Gigi

96,5

2. us teddy

95,5


 

96

2. baby us teddy

Wiktorka

95


 

96,5

2. us teddy, 2. krátkosrstý junior

96,5

1.us teddy adult

                     

 

 

Jedna věc mně potěšila to daleko víc, než kartičky a ceny. A to byla hlavně  dvě červená hladká morčata, okolo kterých jsem dlouho chodila a říkala si, co jsou zač (katalog přece nepotřebuji) - 97 bodů Edna Brusinka a 97,5  její a Cizcova dcera Cacsada Broučínkov. A pak Izáček, ketrý se od nás pro nevyužití přestěhoval, 96 bodů a  Doubravka z Hasičárny.  Je moc fajn vidět zvířata, která jsou našimi odchovy, po našich odchovech  či zvířatech a nebo jinak prošla našima rukama a jsou k světu.

3.4.2011

  Zde jsou výsledky ze 4 náročných výstav  veletrhu For Pets :


 

Lotka

Bukvice

Wiktorka

 

Fík

31.3.2011


 

Petra Mydlářová

96,5 bodu

2. Nejlepší hladké saténové

Petra Mydlářová

97 bodů

Petra Mydlářová

94,5 bodu

Nejlepší us teddy

Petra Mydlářová

94,5 bodu

1.4.2011

Eva Dýnková

96,5 bodu

Nejlepší hladké saténové

Eva Dýnková

95 bodů

Andrea Kroftová

95 bodů

3. Nejlepší us teddy

Andrea Kroftová

95,5 bodu

2. Nejlepší us teddy

2.4.2011

Petra Švarcová

95 bodů

Petra Švarcová

96,5 bodu

Petra Švarcová

96,5 bodu

Nejlepší us teddy

Petra Švarcová

95 bodů

3.4.2011

Petr Tejml

97 bodů

3. Nejlepší krátkosrsté adult

3. Nejlepší hladké satén

Petr Tejml

96,5 bodu

Petr Tejml

96 bodů

Nejlepší us teddy

Petr Tejml

96 bodů

2. Nejlepší us teddy

Sečteno podtrženo, Lotka splnila podmínky pro udělení Grandšampiona, Bukvice, Wiktorka a Fík pro Šampiona.  Takže se na závěr ještě slušně prohnu :-)

A nyní po delší odmlce -  poslední měsíc byl pro nás velmi krutý.

27.2. potratila Tortilla a do rána umřela na toxémii, zůstaly v ní placenty. Do termínu porodu jí zbývalo minimálně 14 dní.

10.3. Falda nebyla od rána ve své kůži, dopoledne strávila už se mnou v práci, v poledne začala rodit, ale bez výsledku. Další hodinu jsme se jí pokoušeli rodit už v ordinaci, ale marně . Zkrátím to, mimina byla už udušená, dvě crestedky z toho jedna saténová a dva hladcí kluci.  Umřela mezi 3. a 5. hodinou ráno.  Mají místo vedle Rózy.

11.3.  Půl dne po smrti Faldy jsem našla  Dodo.  Těžce dýchající, se záškuby, při dotyku ječela. Uspala jsem jí sama.  Streptokokový zánět pohrudnice a plic  - bohužel původce jsem zřejmě byla já. A pak, že se morče od člověka nenakazí.

17.3. Velmi světlá chvilka. Nena naprosto bez problémů porodila 3 holčičky a kluka.

22.3. Týna v úterý porodila 2 holčičky a 2 kluka - tím však idyla skončila.  Bohužel přestala pohybovat pravou zadní nohou. Mimina jí sice zajímala, ale nekojila.  Nena dostala další 4 strávníky navíc. Ve čvrtek umřel ráno sameček s lysinkou, nejspíš se ho Týně podařilo při nějakém neohrabaném manévru zalehnout - protože se plazením přesouvám po boxu. V sobotu jí otekla pravá přední noha, v neděli se vyvalil abces, dostala antibiotika. Ve středu jsem nechala ránu důkladně vyčistit na veterině, protože se otok  stále šíříl po noze nahoru. V pátek se přidaly dýchací potíže, nicméně stále sama žrala. Během soboty sice ještě sama zobala, ale už jsem jí dokrmovala. V neděli v ordinaci spořádala 3 listy pampelišky a pak se pustila do sena - bohužel to bylo zřejmě její poslední jídlo. Uspala jsem jí v půl čtvrté ráno.

Mimina s mou počáteční a Neninou stálou pomocí překonala jak váhový pokles, tak prvních 10 dní života. Sice ze dvou budou zřejmě "bonsaje", ale žijí.

Zpětně mi věta ze 7.2. - v březnu bude následovat smršť, zní jako rouhání.

 

7.2.2011

Nena, Falda a Tortila zahýbaly s váhami - smršť nastane v březnu.

Zaro, Dodo a Daphne se mi začali ztrácet před očima. Vzhledem k tomu, že Daphne byla na výstavě naposledy v Olomouci 12/2010, Zaro v dubnu 2011 a Dodo v Hradci na podzim, všichni měli/mají u sebe partnery, kteří také nejezdí na výstavy, přikládám to pobytu v zahradní domku, kde sice je teplota stále nad nulou, ale asi je to na ně už moc dlouho. Zaro po týdnu doma přibral 100g zpátky, výrazně ožil. Holky to ještě čeká, ty šli domů o týden později.

1.2.2011

Další vrh po Bubíkovi a Dori dopadl úspěšným porodem 172g vážícího udušeného chlapečka v barvě šedá aguti . Dori je OK, chodí, žere, štípe spolubydly do kožichu - při té porodní váze jsem ráda, že to zvládla.  Přibrala 200g, čekala jsem miminka dvě, na každé straně jedno a on to byla metráček roztažený napříč maminou. 

 20.1.2011

Yolanda ukázala Bubíkova paterčátka - májová koťata.

US teddy kluk červený s kapkou bílé, us teddy holka červeno-bílá, hladká ATG červená s kapkou bíé za krkem a bílými prstíky zadních nohou, černá ATG s bílou přední nohou a kapkou na nose a kluk ATG zlatá aguti. Na co proboha mysleli? Hlavně, že jsou v pořádku - Zigma čistila a sušila o 106 :-)

13.1.2011

Hořko sladký týden skončil odchodem Rózičky a narozením vrhu I1.  Róza byla druhá z prvních dvou červených samic, se kterými jsem začínala.

Po včerejších dvou návštěvách u veterináře ( dopoledne a večer) a náladou na bodu mrazu kvůli Róze, jsem našla Olivku velmi důležitě se tvářící v doměčku, kde měla 2 stříbrné aguti kluky a zlatou aguti samičku. Střírná aguti s bílou holčička byla udušená.

Rok 2011 začal slavně - neslavně.

8.1. se Pepsině narodili 3 kluci teddíci po Farxinusovi - G1.

10.1. ráno umřela Najly, zřejmě na toxemii.

11.1.  Čmelda konečně porodila 2 kluky Conymu (4 ever Coin Offer), 120ti g kluk byl bohužel udušený, v barvách po mamině a 114 g zlatý medvídek zůstal jedináček - H1.

16.12.2010

Opět v rychlosti :

8.12. nás opustila tříbarevná crestedka Brusinka, zřejmě cysta nebyla jen obyčejná cysta....

Bohužel i  ostatní morčátka se přehoupla přes třetí rok svého života a musím se smířit s tím, že nás do budoucna čeká generační obměna. Zřejmě dalším kandidátem je Champ, který má novotvar na boku. Odstranění možné je  - v narkóze, ale s nejistou prognózou. Takže spíš řeším, která holka mu zpříjemní zbývající dny.

No a z veselejšího soudku -  Zigma prodila 16.12.  F1 ( večer nic a ráno suchoučká miminka) dvě crestedí holčičky a hladkého kluka. Menší holčina je celá dědeček Champ (rypáčky se prostě dědí).  Ještě je musím zvážit, ale od oka ani jedno nemá míň jak 100g.

 5.12.2010

Poslední letošní výstava  - Olomouc. Cesta probíhala nadočekávání dobře, jen od Brna  na Olomouc byla mlha hustá tak,že ......jsme jaksi přehlédli, že jsme se stočili ne na Olomouc, ale na Zlín a když jsme to zjistili, 50 km jsme se vraceli. Ještě, že jsme měli časovou rezervu.

Všichni "A" účastníci si odvezli kartičky, vyhranou slaměnou podestýlkou se králíčková Růžena bude podestýlat až do jara.

us teddy - Denisa Vítková

Pepsi Cola  95 bodů

Wiktorka

Guldmannś F (Fík)

hladké, anglický crested -  Petr Tejml

Uršula

Rubi

Rarach

Pepsi Cola (nenechte se zmást, to je sestra naší Pepsi a je v CHS Cavia Berusia) se stala majitelkou 5. kartičky a tudíž šampionem. Další naši odchovanci si také nevedli špatně, Wobejda (CHS Cavia Carnea) 95 bodů  a Burákova šimlatá dcerka Doubravka z Hasičárny dostala dokonce 97 bodů.

 

 

29.11.2010

Dodo se nenechala zahanbit dcerkou a večer už bylo v domečku plno. E1 jsou 3 angličtí crestedi  (2 kluci a 1 holka) a jeden 3% amík, váhy 89 -101g. Teď už jen napjatě čekáme na Zigmu...

27.11.2010

Matylda má dvojčátka  "D1"- od každého jedno. Od oka má každé pořádný kus z mámina celkového 250ti gramového přírůstku. Vážení a focení zítra. Nechala si v půl sedmé večer hezky vyměnit hobliny, nacpala si pupík senem od Jarky Minaříkové a na zeleninovou večeři v jedenáct už byli prcci úplně suchoučcí.

 25.11.2010

Fotky nových cestovatelů z Dánska zde http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=20595.

Díky Báře za dovoz, jsou nabídky, které se nedají odmítnout (nebo se nedá ovládnout). Navíc  jsem pak doma zjistila, že  PP z matčiny strany u Estrelly je stejné jako Sisiny.

K 11.9.  2010 jsme se zásluhou Dodo, Doris, Lotky, Pepsi a Matyldy stali

Bronzovou chovatelskou stanicí.

Zúčastněným morčecím  holkám a holkám Beranovým děkuji.

Stránka odchovy prochází aktualizací, takže se může stát, že se vám zatím nic nezobrazí, vydržte- mám dovolenou, takže do konce týdne to bude hotové.

15.11. 2010

Hezké období skončilo - před týdnem, 8.11.jsem našla Otylku od krve, bez známek tlačení. Miminka na ultrazvuku byla bez známek života, ale protože mi pořád okusovala ruku a povídala si, zkusili jsme císaře.  Zkrátím to, prodloužila jsem jí utrpení o půl dne. Zpětně jsem si uvědomila, že si asi přivodila úraz - protáhla se okýnkem domečku, tím se miminům odloučily placenty a udusili se. Mrtvé je pak nedokázala vytlačit.

Včera jsem našla Sisinu, Otylky mámu, tvářila se smutně, nicméně kaši polykala, pila, Rodicare granule dané do pusy snědla, komunikovala  a courala po posteli. Ráno už byla jako hadrová panenka. Na ultrazvuku miminka opět bez srdeční akce, tentokrát velmi rozmazaná.  Mimina byla 4, zlatí aguťáčci s bílou, 3 i výstavní poměr barev, váhy tak 50g, bez srsti - mrvtvá již několik dní , v rozkladu, proto byla na snímku rozmazaná.  Vzhledem k jejímu stavu (toxémie)  jsem jí nechala rovnou uspat, tady už nebylo co zkoušet.

Je to paradox - léčit se téměř nedají, operaci nepřežijí, ale psa uspíte snáz.

Konečně jsem provedla aktualizaci plánovaných odchovů -  snad už bude víc štěstí.

26.10.2010

Lotku konečně přestalo bavit, že byla jak kamerunská koza a během našeho oběda vyklopila Burákovy pokládky.  Macatá čtyrčata B1, dva šimlíky - jedna holčina naprosto okouzlující jak jinak než s lysinkou a dva červené.  Kluk je jen jeden a to červený.  Všechno pod dohledem prababičky mrňat Rózy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23.10.2010

Dnešní den byla na programu výstava v Rychnově nad Kněžnou. protože se výstavní sezóna chýlí ke konci a stádečko showteamu i přes nováčky prořídlo  - holky mají na práci něco jiného.

Rubi 96,5 bodu od A.Kroftové a 3.nejlepší anglický crested tř. A,B

Uršula  94,5 bodu od Denisy Vítkové

Wiktorka  96 bodů od Denisy Vítkové a 3.nejlepší baby us teddy

Guldmannś F 96 bodů od Denisy Vítkové a 2. nejlepší baby us teddy

A kromě Wiktorčiné premiéry byl dnešek i jinak významný - Chipska stihla během odpoledne porodit vrh Z  (dvě holky a jeden kluk)a do večera Oliva překlopila abecedu s vrhem A1( holka a kluk).

 

17.10.2010

Na výstavu do Chebu jsme dorazili lehce později  (řidičovi pauzy + bloudění v jednosměrkách). Hošíci následně odjeli na oběd k babičce  a vrátili se akorát na předávání cen. Na zkoušku jeli i noví teddíci Dorka a Efík (kilové baby) a i přes Dorčinu 0 jsem spokojná. 

No a Rarach  se splnil podmínky na šampiona, Miruška by měla radost.

anglický crested a hladké - Eva Dýnková

Rubi 95,5 bodu a Nejlepší anglický crested

Rarach 95 bodu a 2. nejlepší anglický crested

Uršula 96 bodů

us teddy - Andrea Kroftová

Dorka (Poco locoś Dori)  0, ale 86 bez té 0 za pleš od spolubydlící na zadku

Efík (Guldmannś F) 95 bodů a 3.nejlepší baby us teddy

Opožděně dodány přírůstky  Bubík a Madlenka od Sabine Heinrich - Tschoepke z léta. Další postupné "ladění" bude následovat.

 3.10.2010

Včera jsem byla s morčáky ve Velvarech, a při té příležitosti jsme naplnili auto mrkví a jablky hezky do zásoby. Posuzovala Petra Mydlářová.

Rubi 96,5 bodu a Nejlepší anglický crested a 2. nejlepší baby hladké

Uršula 96,5 bodu ( a mám pocit, že seděla při rozstřelech i na stole...)

Rarach 95 bodů

Pepsi 96,5 bodů a Nejlepší US teddy

A Rubi se stala naším prvním šampionem ještě v baby třídě!

Nová posila do agutek Dori a dvoubarevka Tortila dostaly registrační čísla.

A proč jsem upřednostnila tuto malou, skromnou  výstavu? Zkuste před odjezdem na výstavu ráno stihnout vstát "normálně - oproti všednímu dni si vlastně přispat", vyvenčit psa, uvařit guláš, uklidit prádlo a v klidu vyrazit i s rezervou.

 

26.9.2010

Máme po vrhu "Y" - crestedík umřel 16., saténka se 41 gramy 18.9. A co je nejhorší - hladký klučík, který i pil od Faldy a měl největší šance zmizel z boxu v pátek 17.9. během mé odpolední směny. Prostě v 11:15 tam byl, přikrmený kaší a ve 20 hodin byl pryč. Takže to vidím tak, že děti  (Zdena měla na návštěvě kamarádku, co na ně byla hrozně zvědavá ) ho vyndaly a pak se něco stalo. Buď ho zpřístupnily snesením o patro níž do pokoje Wendyně a nebo ho třeba zapoměly na posteli a zapadl za ní. Pravdu se mi ani ze Zdeny a ni z Péti nepodařilo dostat, mohla to být i ta kamarádka (to mi přijde nejpravděpodobnější - doma zvířata nemá, pro naše děti jsou mimina běžná věc). 

Proběhly změny v plánech :

Cizco byl odebrán od Zigmy, protože po 3 měsících neměla ani gram navíc a nastěhován k ní byl Rarach.

Sisina dostala za spolubydlího Bubíka Epona Pigs, zlatého aguťáka s bílou.

Přibrala Lotka (Burák), Chipsy (Octavio) a Olivia (Fraxinus). Tak snad se nám bude dařit lépe.

13.9.2010

Máme vrh "Y".  Falda má trojčátka - z paterčat, ale žádná sláva, váhy podměrečné. Saténová holčina 51 g pv,  crestedí a hladký kluk po 54 g pv. Mrtvá crestedka 51 g  a "cosi"  31g. Zatím se drží, dokrmují se, časem se uvidí, byla by škoda, kdyby se je nepodařilo vypiplat - jsou to první Mirindina vnoučata.

11.-12.9.2010

Tento víkend byl velice nabytý - s ohledem na ostatní členy rodiny už příště výstavy po oba dny volit nebudu.

V sobotu jsme jeli do Hradce na Barevnou výstavu Noemi Lisé. Posuzovala Andrea Kroftová.

crestedi :

Dodo 96,5 bodu a 3. nejlepší červené morče

Rarach  96 bodů

Rubi 97 bodů a 1.nejlepší červené morče

hladké:

Matylda 95,5 bodu

us teddy:

Pepsi 93,5 bodů

mazlík:

Rebeka 98 bodů

Dodo s Matyldou se staly dalšími našimi šampiony, Matylda odjela na za ženichem. Vzhledem k tomu, že Dodo se blíží druhé narozeniny, je Evropským a Českým šampionem a Grandšampionem - už bude mít od výstav zasloužený pokoj. A perlička  - 2. nejlepší červené Glorie Kvítko je vnučka Dodčiné sestry. Pepsině se příště nebudu pokoušet čistit zažloutlé břicho, protože se stejně namočila celá a Rebeka musí obrůst chlupama, aby mohla jezdit zase ve standardu A.

V neděli nás Honza  nechal v Lounech se Zdeničkou a Wendulou (utrácet za trička s bordíkama). Posuzovala Petra Mydlářová.

Rubi 95,5 bodů a nejlepší anglický crested baby

Rarach 96 bodů

Uršula 95 bodů

Pepsi 96 bodů a nejlepší US teddy

Tentokrát nás Glorie Kvítko s bodíkama předeběhla :-)

Velikou radost mi udělala malá Uršula - první výstava a první kartička. Wendy padla za vlast až v osm hodin večer, protože ještě musela s Péťou vyzkoušet házeč míčků.

22.8.2010

19. - 22.8. 2010,   11. speciální výstava morčat,Toulcův  dvůr 

 

Letošní speciálka se konala ve vyzkoušeném areálu Toulcova dvora.

Posuzovala  švédská posuzovatelka Lena Tysk, se kterou již měla Dodo a Sisina ( a Mirinda) zkušenost z Nitry.

Ondra Výšek poladil od loňska fotky na diplomy, takže jsou ještě hezčí jak loni .

 

anglický crested 

Rubi 95 bodů a 2. Nejlepší anglický crested baby

Rufus 94 bodů

Rarach  94,5 bodu a 3. Nejlepší anglický crested baby

Dodo 96 bodů a Nejlepší anglický crested -  červená

hladké satén

Lotka 96 bodů a Nejlepší hladké satén junior

Matylda 94,5 bodu a 3.Nejlepší hladké junior

us teddy

Pepsi 95 bodů

Sisina  0 bodů  za příměs červených chlupy (které ovšem měla i v Nitře), ale 

              Největší pohodář 2010 - díky Digoušku

merino

Najly  95 bodů

 

Lotka a Pepsi tak rozšířily řady našich šampionů, Najly dostala svou druhou kartičku, Dodo chybí poslední do třetí pětice, prťata budou s přibývajícím věkem  jen lepší a Sisině - té je to jedno, protože je pohodář (když jí v přepravce Dodo zrovna neštípe do zadku).

Byly to náročné 4 dny, jak pro mně jako dozor a přilepšujícího krmiče, tak pro morčata. 

 

 

15.8.2010

Včerejší výstava v Blatné  - na výstavu mi morčata dovezla Bára Vladařová s manželem (díky), nám se termín bohužel kryl s příjezdy dětí z táborů (alespoň nám strýček nepřibalil dalšího králíka).

Posuzovala Denisa Vítková.

hladké :

Lotka 94,5 bodů

Matylda 95 bodů

us teddy:

Sisina 96,5 bodů, nejlepší dospělý us teddy

Pepsi 96,5 bodů , nejlepší baby us teddy, nejlepší baby krátkosrsté

anglický crested:

Rubi 95 bodů, nejlepší baby anglický crested

Rufus 92,5 bodů (to má z toho, že se zkouší kamarádit s dospělákama a pak má strupy)

Rarach 94,5 bodů

Dodo 96 bodů

 

9.8.2010

V rychlosti události posledních dní. Jak někteří z alb na diskuzi zjistili, jsme již opět majiteli psíčka - tedy psíčkové.  Po zkušenostech s konci německých ovčáků jsem sáhla po něčem menším, ke třem dětem skladnějším a bydlí s námi od 27.7. fenečka borderteriéra Wendy.

5.8. Květuška porodila vrh "V", bohužel od začátku vše probíhalo špatně, první 2 mimina (hladké červeno-bílé a červené s bílou lysinou) se narodila po 3/4 hodině stahů a udušená. Další 2 ( červené hladké a červeno-bílý anglický crested)byla také mrtvá, žilo jen poslední, páté, ale značně přidušené - Vendelín (červený s bílou kapkou za krkem).  V sobotu 7.8. oba podlehli porodním komplikacím.

7.8.  náhle a umřela Rozárka, jediná dcera Mirindy. Torze žaludku nebo nadmutí, při pitvě nalezen prasklý žaludek.

8.8.  Týnka  ukázala světu proužkato - strakatý vrh W - 3 kluky a 2 holčiny.

9.8Daphne mi opět názorně předvedla, že si po ní zas nic nenechám - vrh X, dva kluci us crestedi 115 a 113g.

Na řádnou aktualizaci použiji dovolenou.

24.7.2010

Dnes jsme byli na výstavě v Horšovském Týně. Sice nám to trochu kazilo počasí, ale vydržet se to dalo (jen Petříka jsme raději nechali doma). Posuzovala Eva Dýnková a jen málo morčat nedostalo kartičky.

Sisina (Sakura)  96 bodů

Pepsi 96,5 bodů a 3. krátkosrsté baby

Rozárka 96,5 a 2. krátkosrsté baby

Lotka  96,5 bodů

Matylda  96 bodů

Radar  (CHS Marsyas) dostal 96 bodů, Pepsi Cola (CHS Cavia Berusia) nás dokonce trumfla a s 97 body se stala 1. krátkosrstým baby.  Na Lotce a Matyldě je znát, že postoupily do třídy junior, kde je větší konkurence, takže mají "jen kartičky".  Třešinka na závěr - Sisina se stala dalším naším šampionem. 

Ve čtvrtek dorazila od Lukáška (Lucas Cavia Carnea) z Ostravy Týnka, pupík se jí jen vlní.  Projela si skoro celou republiku, ale zkušenost se ZOO kurýrem velmi dobrá. Bála jsem vedra v kombinaci s březostí, ale pán klimatizoval o 106.

 

6.7.2010

Dny volna jsou za námi a byly opravdu nabyté.

Sobota 3.7. - Najly jsem odvezla na výstavu dlouhosrstých morčat do Toulcova dvora, kde tedy skutečně zabodovala a dostala 96 bodů od Petry Mydlářové  a byla 3. junior merino (junior merina byla jen 3) a stala se majitelkou své první čekatelské kartičky.

Sobota/neděle 3.-4.7.  - z výstavy na otočku jsme vyrazili do Berlína pro nové červené crestedí posily ke Carole Heise do CHS Aus Heiligensee.  Pak ještě do CHS  Hoppelfarm, kde kromě zvířat, která jsme měli jen vyzvednout, nám přibalila chovatelka samici us teddy bílá s černou a červenou Olivu (sice ještě nevím co s ní, ale on si s tím nějaký samec poradí...).

 Obrazek

Rufus a Rubi aus Heiligensee

Obrazek

Oliva von der Hoppelfarm

Zbylé dny už se jen pytlovalo seno (celé kolo sena, no neberte ho, že?)  a Petřík odjel k babičce.  Dokončovací práce na domku pro morčata vrcholí...

 

 19.6.2010

Po včerejším smutném dni jsem vyrazili do nedalekých Velvar na výstavu, pokecat, předat morčátka a nějaká si naopak přivézt domů.

Výsledky :

hladké - Eva Dýnková

Matylda - 96 bodů

Lotka - 96,5 bodu a 2.nejlepší baby morče, 3. nejlepší saténové hladké

crestedi - Eva Dýnková

Rozárka - 95,5 bodu a 3.nejlepší baby anglický crested

Rarach - 95,5 bodu

Zigma - 96,5

Dodo - 97 bodů a 3. nejlepší dospělý anglický crested

us teddy - Denisa Vítková

Pepsi - 97,5 bodu a Nejlepší baby us teddy

Amazing Sakura (Sisina) - 97,5 bodu a Nejlepší dospělý us teddy

Pesi Cola Brusinka (červeno-bílá sestra naší Pepsi Jany Rodové) 96 bodů a 3. baby us tedy

Najly (merino) těch 91,5 bodu od A. Kroftové promineme -  a láska k barevnému žrádlu má přednost :-)

Domů jsme přijeli bohatší o Tortilu Cavia Carnea (us teddy), hladkou ATG Yolandu Cavia Berusia. Věruška se odjela rozdělit o své geny do CHS Cavia Carnea a na oplátku k našim holkám dorazil fešák Fraxinus Cavia Carnea

 Velkou radost mi udělali oba "R"koví sirotci, ve věku necelých tří měsíců dostali své první kartičky (a registrační čísla) - Mirinda by měla radost.

18.6.2010

Melody nás v 5.15 opustila. 

17.6. ráno byla v pořádku, stejně tak během dopoledne a před mým odchodem do práce.  Po desáté večer při krmení jsem jí našla nakrčenou s bolestmi a křečovitě staženou čelistí.  Ještě počkala než se probudím.  Potřetí (Manuela a Mirinda) jsem zatoužila po něčem, čím bych jí byla schopná utrpení ukončit a ne jen čekat, až ráno začnou ordinovat.

Byla z našeho prvního dánského importu, matka úžasné Dodo.  

12.6.2010 

Rózička má "U". Holčičky byly původně 3, ale tu největší s pv 107g jsem našla mrtvou.  Uršuly mají 89 a 80g.  Jedna se "podezřele" leskne, takže Ironovi, který se stal oficiálně otcem, můžeme dopsat SG.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.6.2010

Vlastní hloupostí jsme se připravili o Lounýse. Podcenili jsme hustotu jeho kožichu, černou barvu a venkovní teplotu, kterou červení samci snesli v pohodě.  Možná k tomu, že ho lidově řečeno kleplo, či jsme ho "uvařili" ve výběhu přispěla jeho vysoká  hmotnost. Pozdě si sypat popel na hlavu, když už není mezi námi. A to jsem si myslela, že taková školácká chyba se mi stát nemůže.

 

Pustila jsem se "ladění" stránek. Protože jsem počítačový antitalent - mějte strpení, fotografie se objeví u všech zvířat a také se objeví všechna zvířata ...... Řadění podle plemen bude vzhledem k počtu zvířat přehlednější.

23.5.2010 

Výstava v Olomouci byla nadmíru úspěšná. Jediná Najly si chudinka neodvezla kartičku, dostala od Petry Švarcové 92 bodů.

us teddy - Denisa Vítková

Sisina (A.Sakura) - 97 bodů a 1.dospělý us teddy

Pepsi - 96 bodů a 1.baby us teddy

Quark - 94,5 bodu a 2. baby us teddy

hladké a crestedi - Petr Tejml

Lotka - 96,5 bodu a 1. baby hladké

Matylda - 96 bodů a 3. baby hladké

Dodo a Zigma - 96,5 bodu obě dvě

Týnku jsme ( vzhledem k tomu, že už jsme byli jen kousek)  popovezli k ženichovi - Lucasovi Cavia Carnea.  Okamžitě mu začala vyžírat mističku (a pak proč váží 1265g, že ?).

 Olomoucká sestava - chudší o Quarka, který jel z výstavy rovnou do nového domova

Obrazek

13.5.2010

Máme první chlupáče : tři kluky - dva merino 76 a 89g, jeden texel 100g v barvě červená s bílou a jednu celou červenou texlí holčinu 76g.

 

29.4.2010

Znovu v rychlosti - včera se s pupíkem vrátila Rebeka, termín má od 1.5. tak jsem zvědavá, kolik Buvolíků bude mít.

 "S"  Melody opět vyčkala až budu v práci a má trojčata - holčička 104g, klci 12 a 108g. Co je podstané, všichni 4 jsou v pořádku. Fotky a pořádná aktualizaci budou až na víkend pošlu rodinu k Honzovým rodičům :-).

17.4.2010

V rychlosti z České Lípy : propadli všichni (řádil Petr Tejml) až na Lotku, která dostala 1. čekatelskou kartičku a nejlepšího saténa (za toho dostala přepravku). Body doplním, až najdu kartičky - chybička se vloudilaa někam jsem je šikovně založila.

14.4.2010

 

Uspali jsme Judytu, kamarád to popsal moc hezky - neurologické a geriatrické potíže neslučitelné s plnohodnotným životem. Kdyby jen nebyla do poslední chvíle tak veselá ...

10.4.2010

V rychlosti  - Dodo v Chebu dostala za 96 bodů 5 čekatelskou kartičku a stala se tak Grandšampionem a Zigma dosáhla také za 96 bodů na 5. katričku a stala se Šampionem. Zaro, Matylda a Lotka dopadli jak sedláci u Chebu - Zaro 93,5, Matylda 92,5 a Lotka 94 bodu. Holky prostě potřebují dorůst a u Zara je to jako na houpačce :-) Brusinka byla diskvalifikována za březost /cystu, což je na druhou stranu zase dobře, že to víme, protože jí takhle detailně doma nepromačkáváme. Takže je jasné, proč je tlustá jako jateční vepřík.  Posuzovala Eva Dýnková.

4.4.2010

Výstava v Třebechovicích mi nádherným způsobem zvedla náladu. Byla výborně připravená a zasponzorovaná, překladatel  školou povinný vynikající a posuzovatel štědrý.  Zaro dostal 97,5 bodu (dostal 5. kartičku čekatele), stal se tudíž Šampionem a 3.dospělým hladkým.  Dodo dostala 97,5 bodu ( 4. kartička na grandšampiona) a stala se 2.nejlepším dospělým crestedem.  Zigma dostala 96 bodů (4. kartička) a na závěr mně usadil Iron Man, syn Daphne a Fernanda, kterého jsem ještě nějak nezvládla prodat, a dostal 96,5 bodu a stal se 3. nejlepším hladkým juniorem. Kde se vzala tu se vzala, byla mu objevena všenka a ta ho stála z původních 97 půl bodík dolů.

Čmelda se smířila s tím, že své dvě vatové kuličky už neuvidí a místo nich vzala na milost tři krátkosrsté strávníky  -  "R"  visí na cecíkách a rozhodně nehubnou.

1.4.2010

Mirinda nás opustila.

Nechala po sobě poličku pohárů, dvě dcery v Dánsku a Norsku a tři sirotky u nás.

31.3.2010

Mirinda konečně porodila. Tři baculáče - hladkého kluka 110g, cresteda 90g a crestedku 101g. Bohužel půl hodiny po nich vytlačila dělohu. Je po kastraci, ale nechce spolupracovat s krmením.... Miminka má Čmelda, díky bohu za ty krásné váhy.

http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=17782

17.3.2010

Trojice Věrča, Čmelda a Qwik zaslouží pochvalu : Čmelda porodila 12 hodin po Věrče, tedy přesně v termínu. Skóre lehce pokazila jedním chlapečkem :-) Takže máme "Q".

http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=17614

16.3.2010

Máme "P"okládky, tedy spíš pokladničky - žádný čudlík. A pěkně macaté :-) http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=17612

http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=17613

Čmelda už je taky na rozsypání, termín je zítra, no ale Věrču už to nebavilo.

2.3.2010

Fotky v rychlosti, zbytek doladím příští týden o dovolené.

"O"čka

Obrazek

"N"ka

Obrazek

 1.3.2010

Dneska ráno mně Sisina pěkně vypekla, ráno (po dvou probdělých nocích) jsem už skoro zoufale překontrolovala pupík, mimina zavrzala zubama, párkrát kopla , já letěla do práce a za hodinu už byli na světě. Prostě mně u toho nechtěla.  "O"ček je pět, tři kluci, dvě holky. Holčiny zlatá aguti s červenou, zlatá aguti- červeno-bílá a kluci stříbrný a stříbrný s bílou, oba rubínové oči a stříbrný s bílou a tmavýma očima. Váhy 70-90g.

Během týdne doladím resty s fotkama.

20.2.2010

Na výstavě v Rychnově jsem předali saténky z "L".  Na Leontýnku čekala majitelka bez 4 dnů rok :-) Dále jsme se k tatínkově zoufalství rozrostli o merinku Najly v barvě zlatá aguti-červená s bílou, která dostala v baby třídě 94 bodů a domů odjela i registračním číslem, a o Elenku Kvítko (Květuš), bílo-červenou hladkou RG pro Lukáše, také jsme jí nechali hned zaregistrovat. Díky chovatelkám, že nám holky podrželi do výstavy.

No a výsledky - Rebeka 96,5 bodu a Zigma 95, obě kartičky. No a Rebeka něco vyhrála, ale protože nás narozdíl od pana Dobiášovského tlačil čas, tak to se dozvíme 28.2. na schůzi. Stejně tak jak dopadl Lounýs v mazlíkách. A Rebeka odjela s Míšou Palowskou za Damienem z Panelbergu.

Dodatečné zprávy z Rychnova - Rebeka nejlepší texel a nejlepší dlouhosrsté morče třídy B.

13.2.2010

Chipska se pochlubila patečaty. Chtěla jsem Nastěnku, ale máme samé "Ivánky". 2 kluci červeno- bílí, jeden s váhou 56g, 1 červeno-černý, 1 zlatý s pigmentem a 1 zlato- bílý s výstavním poměrem barev, ale jak jinak než s pigmentem. Přestože jsme u porodu byly se Zdeničkou obě, proběhl bez komplikací, pro červeno-černého kluka byl zřejmě přípiš dlouhý. Nezvedal hlavu, pohyboval se plazení, třásl se a zatímco i prcek čile běhal a cpal se již druhý den vším, na co narazil (hlavně mlíkem), tak tomuhle ani dokrmování a vitamíny nepomohly a po 5ti dnech jsme se rozhodli trápení ukončit. 

7.2.2010

Závod o to, kdo bude mít Mka vyhrála Dodo (hezký dárek k narozeninám, děkuji), macík Mojmír a macíková  Matylda jsou ještě mokří, zato o hodně větší jak jejich spolubydlící Lka.

 

Obrazek

Mojmír 134g a Matylda 114g

26.1.2010

Nový rok začala Falda velmi pěkně paterčaty po Cizcovi. Tři holčičky a dva kluci s váhami 2x 76g,  2x 72 g a 1x 60g.  Šikovná  po mamince - počkala až usneme, aby měla ode mne klid.

Tak aby nám to štěstí vydrželo.

"L"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.12.2009 

Opustila nás 7.12. Myšpulka. Přišli jsme o ní i s miminky těsně před porodem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22.11.2009

Holky si v Nitře opravdu daly záležet! 

Dodo dostala 96,5 bodu a stala se Evropským šampionem.

Mirinda dostala 96,5 bodu a dostala čestnou cenu.

Zároveň splnila podmínky pro Grandšampiona ČR.

Sisinka dostala 95,5 bodu, a domů si veze stejně jako červené holky čekatelskou kartičku.

O morčata bylo ze strany garantů pěkně postaráno, za což veliký dík manželům Kroftovým a Petru Tejmlovi. Po organizační stránce organizátoři opět nezklamali a úklid jsme se museli postarat sami, ale byla to nakonec docela legrace a ušetřily jsme za posilovnu.

Domů s námi přicestovala z Brna malá Čmelda, teddice s úžasnou červenou. Fotky unavených cestovatelek  a přírůstku dodám, až se vzpamatuju.

"Evropanky"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19.11.2009

Opožděná aktualizace :

11.11. Zigma porodila ob%C

 

Náhledy fotografií ze složky Mnichov 28.3.2009